Krkonoše - Wawel a Sněžné jámy.Doba se mění. Mění se postupy fotografování, fotografická technika. A také způsob nakládání s fotkou po jejím vzniku. Čas červených žárovek a vůně vývojky je pryč. Alchymie temné komory žije sice dál, ale jen mezi pár skalními příznivci.

Kinofilm před desítkami lety nahradily digitální snímače prvních kompaktů, ultra zoomů, později digitálních zrcadlovek.

Dnes to jde i jinak. Mobilní telefonem. Proč jím často fotografuji, a má dostatečnou kvalitu? Čtěte dál.

Fotit umí mobily, notebook i brýle

Vývoj pokračuje. Dnes je fotoaparát součástí drtivé většiny mobilních telefonů a tabletů. Fotit umí notebook. Fotit začínají dokonce i brýle. Pokrok nezastavíš. Přežije ten, kdo se přizpůsobí.

Sleduji nové trendy. Využívám jich ve svůj prospěch. I dnes vyrážím na fotografické výlety s kilogramy železa, skla a slitin. Tahám těžké digitální tělo zrcadlovky, několik full-framových objektivů, občas přibalím stativ, blesk či další výbavu.

Pohoř.8 mega v kapse

Ale mnohem častěji už jdu na foto výlet jen nalehko. Pouze s kapesním fotoaparátem integrovaným do mobilního telefonu. 8 megapixelů v kapse. Jistě, zrcadlovka je zrcadlovka. Disponuje špičkovou obrazovou kvalitou, vysokým rozlišením, expresní rychlostí. Ale, je to dnes vlastně potřeba? Je nutné s sebou tahat kila výbavy? Myslím, že ve většině případů ne.

A teď už k věci. I když se tomu budou profesionální fotografové a amatéři, kteří si na ně hrají, zřejmě vysmívat, v pár bodech vypíchnu výhody, které mobilní fotografování přináší.

Lehkost mobility

140 gramů. Přesně tolik váží moje mobilní fotografická výbava. Rozlišení 8 megapixel, autofocus, přisvětlení supersvítivou LED diodou. Záměrně píšu přisvětlení, ne jen přiblýsknutí.

Některé aplikace totiž diodu umí rozsvítit i na delší čas než pouhý jeden záblesk, což usnadňuje správnou kompozici. To vám běžný fotografický blesk nenabídne. Jen některé formou stroboskopické zábleskové série. To však dost ždímá baterie.

Ovládání jak je libo

Další obrovskou výhodou je volba ovládání, přesně jaké vám sedne. Nejste odkázáni na software či přesněji firmware fotoaparátu z výroby. Fotoaparát v mobilu ovládáte, tak jak vám vyhovuje. Nesedí vám ovládání? Tak si jednoduše nainstalujte jinou aplikaci. Nesedí ani ta? Vyberte jinou. Je jich v nabídce mnoho. A jsou stále dokonalejší.

Moderní mobilní fotografické aplikace umí sériové snímání, HDR režimy, pokročilé měření expozice, bracketing, samospoušť ovládanou i zvukem, skládání více fotografií do jedné. Zvládají vše, co klasická zrcadlovka, spíš mnohem více.

Kostel Všeň. ČB fotografie z mobilu.Kvalita obrazu z pidi snímače

Obrazový snímač je v mobilním přístroji sice malý, mnohem menší než v digitální zrcadlovce, ale přesto podává výtečné výsledky. Kvalita obrazu je až překvapivě dobrá a plně postačí na většinu dnešního využití fotky – sdílení na sociálních sítí, tisk alba, promítnutí na plátno, umístění na web.

Fotka letí do světa – hned

Asi největší výhoda mobilního fotografování. Vyfotíte, lehce upravíte ve fotografické aplikaci a hned s tím do světa. Stačí pár klepnutí na dotykový displej mobilu a fotku jednoduše nasdílíte světu. Pošlete e-mailem, jako MMS, umístíte na sociální sítě nebo přímo na webové stránky či blog.

Papír je papír. Za pár dní ve schránce

Máte rádi papírové snímky? Díky chytrým aplikacím fotku pošlete do výrobny. Za pár dní ji máte doma. Stejně jako kdysi. Přitom stejnou chemickou cestou. Anebo soubor snímků přímo z pláže přes aplikaci výrobce papírových fotografií pošlete rovnou babičce.

Je to rychlé a snadné. Babi ani nepotřebuje internet. Zřejmě nepozná, že jste z analogového kinofilmového přístroje přešli na digitál a fotíte dokonce mobilním telefonem.

Pár kliknutí a fotku vidí tisíce lidí

Pár kliknutími oslovuji svými fotografiemi přímo z terénu tisíce spokojených diváků na webu i sociálních sítích. Je to rychlé, s okamžitou odezvou. Když fotím východ nebo západ slunce, užívá si jej ve stejný okamžik i celá komunita, která sleduje moje profily na sociálních sítích či webové stránky. Když budu chtít, nechám si fotky vyrobit na papír a rovnou poslat kamkoliv na světě v obálce.

Hotel Větrov - Vysoké nad Jizerou.Jsou fotky z mobilu jen na hraní?

Tak co, stále si myslíte, že jsou fotky z mobilu jen na hraní? Pokud ano, klidně dál tahejte těžkou výbavu a vaše snímky skladujte v šuplíku nebo v útrobách hard disku. Ztrácejte s jejich složitou úpravou, prezentací či sdílením z počítače další dlouhé hodiny.

I já si občas vyrazím se zrcadlovkou. Ale mnohem častěji už jen nalehko – s celou fotografickou výbavou, softwarovým vybavením a přímým okamžitým napojením na svět. To vše v kapse.

A co vy? Fotíte mobilem? Pochlubte se v komentáři, ukažte mobilní tvorbu.

Dobré světlo do vašeho mobilu!

MaK. fotograf
Author: MaK. fotografWebsite: http://www.mariankabele.cz
Hobby fotograf. Brouzdá se Českým rájem i celým světem. Poznává nové lidi, kultury. Objevuje nové formy využití snímků, milec mobilní fotografie. Má rád čas via www.mamcas.cz Stratég obsahu & lamač slov na www.mariankabele.com