Čtvercový formát fotografií je fajn.

Je lepší fotografovat na šířku nebo na výšku? Jak kdy. Každý formát má své pro i proti. Jak se ale rozhodnout? Vydejte se zlatou střední cestou. Foťte do čtverce. Vrátíte se tak do dob svitkových filmů a fotografy oblíbeného formátu 6 × 6 cm. Čtverec má mnoho výhod. Jakých? To se dozvíte se v dalších řádcích článku.

Už několik měsíců fotografuji do čtvercového formátu. A náramně si to užívám. Proč jsem si čtverec tak oblíbil? Důvody níže možná budou k fotografování do čtverce inspirovat i vás.

 

Na výšku nebo na šířku? Do čtverce

Přemýšlet, zda snímek komponovat na šířku či na výšku je zbytečné. U čtvercového formátu je to fuk. Ale trvalo mi několik dní, než jsem si to dokázal během komponování scény uvědomit. Dlouhé roky fotografování na šířku a na výšku vás prostě ovlivní. Na každou scénu jsem se tak vždy díval na šířku, pak na výšku. Přitom to bylo pořád stejné. Stále ten samý čtverec.

 

Fibonacciho posloupnost ve fotografii.Středovky mají nový šmrnc

I u tvorby do čtverce využijete různé kompoziční techniky – zlatý řez, diagonály, třetiny. Ale ještě působivější jsou kompozice středové. Čtvercový formát se k tomu přímo vybízí.

Čtverec je tak nějak přirozenější a lidštější. Možná proto si jej tolik oblíbili už dávní fotografové.

 

Čtverce podle Fibonacciho

Formáty čtverců rovněž dobře ladí podle spirály ve Fibonacciho posloupnosti. Při vnímání působí na diváka podvědomě pozitivně. Fibonacci systém poskládal ze čtverců. Velikost každého dalšího čtverce byla součtem velikostí dvou předchozích čtverců.

Čtverec je pravidelný, hezky srovnaný, má řád. Nelítají vám tolik oči po snímku zleva doprava.

 

Férový Instagram

Sociální sítě čtvercový snímek moc nezmenší, hezky vynikne. Vaše fotky tak více zaujmou.

 

Některé platformy jsou pro čtverec přímo dělané – třeba Instagram. Do čtverce tam fotí úplně všichni, síly jsou vyrovnané, nikdo nemá výhodu lépe zvoleného formátu. Prostě čtverec a basta.

 

Foťte do čtverce

Vyzkoušejte čtvercovou tvorbu. Je to zábavné, inovativní, donutí vás to o fotce přemýšlet zase trochu jinak, roztočit mozkové závity a představivost. Čtverec je prostě parádní formát. Vyzkoušejte jej taky.

 

Fotíte do čtverce? Napište do komentáře.

 
MaK. fotograf
Author: MaK. fotografWebsite: http://www.mariankabele.cz
Hobby fotograf. Brouzdá se Českým rájem i celým světem. Poznává nové lidi, kultury. Objevuje nové formy využití snímků, milec mobilní fotografie. Má rád čas via www.mamcas.cz Stratég obsahu & lamač slov na www.mariankabele.com