Ledové foto tipy.

Za okny mrzne, mrholí, sněží. Co fotografického dělat v zimě? Bádejte nad tvorbou jiných, inspirujte se z ní, vyždímejte něco pro sebe. Ponořte se myslí do snových scén - jak z jiné planety. Projděte taky nový foto manuál do mrazu. Anebo se přeneste do teplých krajin Roba Whitwortha. Nasajte zimní foto tipy.

To je kossssa, brrrr.” Když pořádně nachumelí je zima parádní. Ale ty nížinné nijaké polozimy v lásce nemám. Nemrzne, ani není teplo, nesněží, ani nesvítí slunce. Jen tak nějak divně mrholí, krajinu zahaluje smog, teploměr ukazuj okolo nuly. Říkám tomu nulové počasí.


Tak trochu ubíjející pro fotografy. Světlo venku nanic, stíny žádné, jen monochromatická šeď. Někdo má melancholično rád. Jenže nulové počasí není jako pěkný sychravý podzim. Nulové počasí je spíš jako vycpávka mezi charismaičtějšími obdobími. Něco jako šumění po skončení televizního vysílání.
 


Co s tím? Pro takové chvíle mám nejmíň 3 tipy:
 

1 - Sosejte z tvorby jiných, vyždímejte jejich top fotky 


Fotografií je plný internet. Existuje asi kvadrilión různých fotosoutěží. Často snímky hodnotí porota, někdy publikum. V případě poroty může být hodnocení dost subjektivní, v případě publika zase “podmáznuté”. Zřejmě i vám totiž někdy dorazí e-mail s prosbou kámoše “
Hele, jsem teď ve fotosoutěži, zahlasuj pro moje fotky! 


Na fotopráce jiných autorů se dívám rád. Inspiruji se z nich. Avšak z výše uvedených důvodů kvalitě fotosoutěží nevěřím. Podobně to funguje také na foto fórech.


Jak ale najít nejlepší fotografie, když ne ve fotosoutěžích? Nechte hodnotit roboty.


Obrázkovou síť Instagram asi znáte. Je na ní hromada pěkných snímků. Možná máte na Instagramu profil taky (
zkámošíme se na instáči?). Pokud ano, zřejmě sledujete své oblíbené autory. Ti aktivnější mají na profilu tisíce fotografií. Jak z nich vysosat ty nejlepší pro isnpiraci?


Pokud má instagramista hodně fanoušků, fotky mu lajkují. Jelikož Instagram není foto soutěž, většina fanoušků obrázky lajkuje jen tehdy, pokud se jim opravdu líbí. 


Pro nalezení nejlepších fotografií zbývá tedy jediné - projít pár tisíc snímků těch vašich autorů a podívat se, jak moc je fanoušci lajkují. Z top obrázků se pak můžete inspirovat i pro svoji tvorbu. Zjistíte totiž, co se lidem nejvíce líbí. To je ideální kratochvíle na dlouhé zimní večery, co říkáte? :-)


Život však máme jen jeden. Proto vám poradím extra rychlého pomocníka:
Best nine. Robot vypočítá 9 nejlépe hodnocených snímků vašeho oblíbeného instagramového autora za rok 2015. 


Jděte na
http://2015bestnine.com/, do pole Instagram ID vložte nick autora, třeba “mariankabele”. Klikněte na GET. Za pár okamžiků uvidíte autorovu top devítku obrázků. Líbí?


Tip: Na Instagramu profil nemáte?
Best 9 konkrétních instagramistů vám aplikace vypočítá i tak. Jen musíte znát ID autora, u kterého vás jeho top devítka snímků zajímá.


Použijte Google. Zadejte například “
best portrait instagram authors”. Anebo si zvolte jiný foto žánr. Vypadne vám nějaký stránka vyhledaných výsledků, uvidíte třeba článek Best Of Instagram Portrait Photography. A v něm už konkrétní ID autorů - @johnkeatley, @cschoonover, @xt_marie, @niravphotography,...


ID autora (se zavináčem nebo bez) pak jen zkopírujte a vložte do
Best Nine.


Co s tím dál?


Získané top devítky autorů si stáhněte, uložte a dál studujte. Snažte se u stejných žánrů najít nějaké podobnosti a odhalit, proč jsou zrovna tyto snímky mezi fanoušky nejoblíbenější. Srovnejte je s vašimi fotografiemi a popřemýšlejte, zda těm vašim něco důležitého nechybí.
 

2 - Sub.blue - snové kompozice


Sub.blue je práce Toma Beddarda z Hyper Digital Ltd. Zabývá se vizualizací dat. Podívejte se na jeho
Sub.blue. Jsou to fotografie? Grafika? Digitální koláže, ilustrace? Ať je to cokoliv, mně se jeho tvorba líbí. Třeba bude i vám.


3 - Nový foto manuál z Fotocesty


Třetí
zimní foto tip je na nový ebook FotocestyIdeál pro začínající a mírně pokročilé. Dozvíte se z něj, jak ochránit fotoaparát před ledovým počasím, kterak správně vyvážit bílou a zbavit se namodralého sněhu, jak nastavit expozici při fotografování zasněžené i prosluněné krajiny, tipy pro fotky v mrazivém počasí, jak vyfotit padající vločky.

Nový ebook Jak fotit v zimě.

Z eknížky se také naučíte způsob vyčarování sněhových vloček do snímku, když zrovna nesněží, nápady na fotografování doma a další hromadu rad speciálně pro zimní fotografickou tvorbu. Využijte toho a překvapte vaše blízké parádními obrázky. 

V ebooku uvidíte i mých pár fotografií, které jsem autorce pro zpestření poskytl.
 

4 - Foto masakr Roba Whitwortha


Na začátku jsem uváděl 3 tipy, ale mám ještě jeden. Rob Whitworth cestuje světem a fotografuje - Dubai, Vietnam, Shanghai, Costa Brava, San Francisco. Na každém místě stráví x dní a vytvoří tisíce snímků, spíš stovky tisíc.
 


Takových fotografů-cestovatelů je hodně. No jo, ale Rob je foto kanonýr. Nepublikuje své práce jen tak na web či na sociální sítě, ani je “jenom” nepověsí do galerie.


Z kvanta snímků, které na každém místě vytvoří, pak skládá párminutová videa, s nimiž sbírá ocenění po celém světě. Nacpat stovky tisíc fotografií do pár minut videa je opravdu masakr.


Podívejte se, jak ztvárnil Barcelonu. Připomínám - nejde o klasické video, ale o stovky tisíc fotografií složených do pohyblivých scén.


Ode mě zatím vše (
už máte nový zimní foto ebook?), zase se ozvu.

Užívejte zimu, tvořte, napište mi, co fotíte a jak. Rád se mrknu.

MaK. fotograf
Author: MaK. fotografWebsite: http://www.mariankabele.cz
Hobby fotograf. Brouzdá se Českým rájem i celým světem. Poznává nové lidi, kultury. Objevuje nové formy využití snímků, milec mobilní fotografie. Má rád čas via www.mamcas.cz Stratég obsahu & lamač slov na www.mariankabele.com