MaK. fotograf

Kdo je MaK.? Kreativec, stratég obsahu, copywriter a také fotograf. *1977

Mačkám spoušť fotoaparátu už od dětských let. To je pěkná kupa roků. Tehdy analogově a s rukama ve fotolučebninách, dnes převážně digitálně s využitím moderní techniky. K tvorbě používám digitální zrcadlovková těla, ale taky testuju možnosti mobilní fotografie, miniaturních záznamových zařízení, s nimi spojených fotografických aplikací. 

 

MaKova fotografická cesta

Přes období skoroničeho jsem přičichl k většině fotografických žánrů – krajině, streetu, industrialu, portrétu, sportu, makru i architektuře. Lechtivé poloaktické snímky z ateliéru byly také fajn.

Cenné zkušenosti jsem nabyl během práce v redakci v roli reportážního a dokumentárního šéffotografa v moravské metropoli.

 

Má smysl zmáčknout spoušť?

V současnosti tvořím fotku podle cílové skupiny a konečného využití. Než zmáčknu spoušť, ptám se: „Co budu dál se snímkem dělat? Má ta fotka vůbec smysl?“ Teprve pak fotím. Anebo ne.

Fotografickými žánry, jimiž se v současnosti zabývám, jsou experimentální fotografie, trochu krajinařina Českého ráje, městská krajina, dokument, sem tam reportáž, hudební fotografie. Zajímá mě ale i teorie a marketingová stránka fotografie, fotografická postprodukce, využití fotografie pro podnikání a její propagace, například na sociálních sítích Instagram, Pinterest, Facebook, Twitter, Google+, Linkedin a dalších..

 

MaK. a nekomerční foto aktivity

V roce 1997 jsem vstoupil do fotografického spolku v Turnově – Fotoklubu Safír. Odešel jsem z něj před x lety. Forma vedení a směr ubírání fotoklubu mi přestaly vyhovovat. Bylo to jak přešlapovat na místě. Z fotoklubu postupně odešli i další členové. Fotoklub Safír však možná přežívá dodnes.

 

Fotoklub Zoom

Několikaletý pobyt v Brně mě přiměl k založení spolku v moravské metropoli. Vznikl fotoklub zoom, který dodnes možná polo-funguje, už ale bez mé aktivní účasti, jelikož v Brně dlouhodobě nepobývám.

 

Celorepubliková soutěž fotoklubů e-MO

Abych členy brněnského fotoklubu inspiroval k nějaké aktivitě, založil jsem roku 2011 digitální soutěž českých a moravských fotoklubů e-MO. 1 ročník trochu skřípal, vyhodnocení výsledků se protáhlo. Druhý ročník, který odstartoval v lednu 2013, už se povedlo realizovat v pohodě. V roce 2014 fotokluby soutěžily ve 3. ročníku e-MO. A pak jsem soutěž ukončil. Její zaměření už neodpovídalo potřebám doby.

 

Fotoklub fotopixla žije aktivně

Vzhledem k tomu, že nyní často tvořím v Českém ráji, založil jsem zde v roce 2011 fotografický spolek fotopixla. Daří se mu, se členy se pravidelně scházíme každé 3 týdny. Na schůzkách promítáme fotokolekce známých i neznámých autorů, debatujeme, hodnotíme fotky jiných autorů. Přijďte se podívat. Vítáme fotografické nováčky a amatéry, sami jimi jsme.

 

Profi skupina Fotomium

Jedním z nejnovějších fotografických počinů je akademie Fotomium. K založení mě vedlo nutkání co nejvíce se ve fotografii profesně zdokonalovat. Fotomium je skupina fotografických profesionálů (ti, kteří si tvorbou chtějí i vydělat - třeba na novou techniku nebo dovolenou). Vzájemně si radíme, pomáháme. V roce 2015 Fotomium trochu stagnuje, ale časem třeba zas ožije.

 

Pomáhám i u "konkurence"

Občas jsem mentorem dalších fotografických projektů. Naposledy jsem pomáhal a pomáhám s rozvojem Fotocesty, podívejte se.

Postupně odhaluji nové techniky, rozvíjím možnosti využití dál. Čtěte můj Foto notes

Zajímá vás více? Napište mi nebo zavolejte.

Marián K. / fotoMaK.

MaK. fotograf
Author: MaK. fotografWebsite: http://www.mariankabele.cz
Hobby fotograf. Brouzdá se Českým rájem i celým světem. Poznává nové lidi, kultury. Objevuje nové formy využití snímků, milec mobilní fotografie. Má rád čas via www.mamcas.cz Stratég obsahu & lamač slov na www.mariankabele.com